Nowa firma - cit

Forum -> Cit

Tytuł:  Cit
Autor:  andrzej
13.5.2010, 12:50
W księgach rachunkowych księgujemy wszystkie wydatki, ale niektóre nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jaką technikę można zastosować, aby na podstawie ksiąg łatwo wyliczyć CIT-2 ? Firma prowadzi zespól 4 i 5. Wszystkie koszty księgowane są na "4" a potem księgowanie równoległe: 5xxxx WN i 490 MA lub (6xxxx) MA koszty rozl. w czasie. W takiej sytuacji stroma MA 490 daje sumę kosztów od początku roku, które można byłoby wpisać do deklaracji. Ale trzeba odjąć te tzw NKUP. Gdzie je księgowac ? Jak robią to inni ? Czy np. po zaksięgowaniu dokumentu, gdzie wystąpił koszt niepodatkowy, zaksięgować na 5xxxx i 490 i odrazu 490 WN i jakieś konto inne np. w zespole 7 zastosować konto: "koszty nie xxx", które to będzie trzeba przenieść na koniec roku na konto 860 "Wynik finansowy" ? Nie, Chyba żle myślę. Pomóżcie proszę. Zastosowanie jakiejś dobrej techniki jest ważne. Z Vatem jest łatwiej, bo mamy rejestry, ale kiedy przyjdzie kontrola z dochodowego, zapyta jak wyliczono podatek (zaliczkę). Będę wdzięczny za pomoc.

Tytuł:  Cit
Autor:  aga
13.5.2010, 12:51
powiem jak ja to robie , wszytskie koszty nie KUP ksieguje sobie na konto 310 , do tego mam analityke i 310-00 rozliczenie nie kup .Robie po prostu dodatkowy dektet, np: PFRON ksieguje Wn 4 /5 Ma 250 /490 i dodatkowy dekret na ta sama kwote co 4 wn 310xxx MA 310-xxx robieniu cit to bardzo upraszcza poniewaz robie wydruk 310 i mam wszytkie koszty nie KUP pozdr aga

Odpowiedz:

Tytuł:
Autor:
Tekst:
Wpisz poprawną odpowiedz
aby wysłać wiadomość
Które zwierze szczeka: pies czy kot?